D38999/26LE26AB
Mfr.Part #
D38999/26LE26AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 26POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Number of Positions :
26
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Number of Pins :
20
Shell Size, MIL :
E
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26LE26AB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LE26AB Overview
D38999/26LE26AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LE26AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LE26AB Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT