D38999/26LD19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LD19SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
D
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Number of Pins :
19
Number of Positions :
19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26LD19SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LD19SN Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 19 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LD19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER