D38999/26LD19SN
Mfr.Part #
D38999/26LD19SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LD19SN
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
19
Color :
Silver
Contact Plating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
200°C
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
2006
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-19
Number of Positions :
19
Datasheets
D38999/26LD19SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LD19SN Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 19 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Coupling Nut, Self Locking feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LD19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER