D38999/26LD19PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LD19PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
15-19
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
200°C
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Number of Positions :
19
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LD19PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LD19PN Overview
D38999/26LD19PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD19PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD19PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER