D38999/26LD19BN
Mfr.Part #
D38999/26LD19BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2006
Number of Positions :
19
Number of Pins :
19
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
15-19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LD19BN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD19BN Overview
D38999/26LD19BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD19BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD19BN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT