D38999/26LD18SNL
Mfr.Part #
D38999/26LD18SNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LD18SNL
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
15-18
Type :
For Female Sockets
Number of Pins :
18
Published :
2013
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LD18SNL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD18SN-LC Overview
D38999/26LD18SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD18SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD18SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT