D38999/26LD18PNL
Mfr.Part #
D38999/26LD18PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LD18PNL
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
15-18
Number of Positions :
18
Published :
2013
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/26LD18PNL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD18PN-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 20 pin is provided on the device.
D38999/26LD18PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD18PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD18PN-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT