D38999/26LD18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LD18PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LD18PN
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Stainless Steel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
20
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-18
Published :
2013
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/26LD18PN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD18PN-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut, Self Locking.A 20 pin is provided on the device.
D38999/26LD18PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD18PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD18PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER