D38999/26LD18JN
Mfr.Part #
D38999/26LD18JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
18
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
18
Shell Size - Insert :
15-18
Published :
2012
Shielding :
Shielded
Threaded
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/26LD18JN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD18JN-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 18 pins.
D38999/26LD18JN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD18JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD18JN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER