D38999/26LD15PNL
Mfr.Part #
D38999/26LD15PNL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LD15PNL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
16
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
1 (Unlimited)
Contact Size :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Published :
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Nickel
Housing Color :
Datasheets
D38999/26LD15PNL
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD15PN-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.Devices with 16 pins are available.
D38999/26LD15PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD15PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD15PN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT