D38999/26LD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LD15PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Contacts :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Free Hanging
Datasheets
D38999/26LD15PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LD15PN Overview
D38999/26LD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD15PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD15PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER