D38999/26LD15PN
Mfr.Part #
D38999/26LD15PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26LD15PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Stainless Steel
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
15
Termination :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
15
Datasheets
D38999/26LD15PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LD15PN Overview
D38999/26LD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD15PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD15PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER