D38999/26LD15JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26LD15JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
15
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
15
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
15-15
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Shielding :
Unshielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26LD15JN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26LD15JN Overview
Packaging is Plug, Female Sockets.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 15 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Coupling Nut, Self Locking feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26LD15JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD15JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD15JN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER