D38999/26LD15AN
Mfr.Part #
D38999/26LD15AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
15
Shell Size - Insert :
15-15
Fastening Type :
Threaded
Published :
2006
Number of Pins :
16
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
Datasheets
D38999/26LD15AN
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26LD15AN Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Self Locking is maintained.The device is equipped with 16 pins.
D38999/26LD15AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26LD15AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26LD15AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT