D38999/26KJ61BB
Mfr.Part #
D38999/26KJ61BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26KJ61BB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
61
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
61
JESD-609 Code :
e4
Published :
Housing Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Passivated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
D38999/26KJ61BB
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26KJ61BB Overview
D38999/26KJ61BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ61BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ61BB Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT