D38999/26KJ61BA
Mfr.Part #
D38999/26KJ61BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 SKT PLUG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
J
Orientation :
A
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Length :
31.34mm
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Published :
2009
Shell Finish :
Passivated
Shell Size - Insert :
25-61
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
61
Contact Material :
Copper
Contact Size :
20
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
Pbfree Code :
Number of Positions :
61
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/26KJ61BA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26KJ61BA Overview
D38999/26KJ61BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ61BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ61BA Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT