D38999/26KJ46SN
Mfr.Part #
D38999/26KJ46SN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26KJ46SN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
HTS Code :
Number of Contacts :
46
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
yes
Contact Style :
Socket
Contact Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Passivated
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
2006
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
25-46
Filter Feature :
Length :
31.34mm
Plating :
Stainless Steel
Current Rating :
46A
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/26KJ46SN
D38999/26KJ46SN Overview
D38999/26KJ46SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ46SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ46SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER