D38999/26KJ46SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26KJ46SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 46POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Total Number of Contacts :
46
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Stainless Steel
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Current Rating :
45A
Factory Lead Time :
24 Weeks
HTS Code :
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Passivated
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/26KJ46SA
D38999/26KJ46SA Overview
D38999/26KJ46SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26KJ46SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26KJ46SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER