D38999/26KJ29BE
Mfr.Part #
D38999/26KJ29BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Gender :
Male
Contact Size :
16
Number of Positions :
29
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
25-29
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2001
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
29
Orientation :
E
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Datasheets
D38999/26KJ29BE
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26KJ29BE Overview
D38999/26KJ29BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ29BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ29BE Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT