D38999/26KJ29AE
Mfr.Part #
D38999/26KJ29AE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26KJ29AE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
16
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Number of Positions :
29
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
29
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Orientation :
E
Gender :
Male
yes
Note :
Contacts Not Included
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/26KJ29AE
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26KJ29AE Overview
D38999/26KJ29AE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ29AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ29AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT