D38999/26KJ24SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26KJ24SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26KJ24SN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Current Rating :
23A
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
24
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Passivated
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
24
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/26KJ24SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26KJ24SN Overview
D38999/26KJ24SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26KJ24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26KJ24SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER