D38999/26KJ24SN
Mfr.Part #
D38999/26KJ24SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Passivated
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
24
Mount :
Free Hanging
Bulk
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
13A 23A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
25-24
Datasheets
D38999/26KJ24SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26KJ24SN Overview
D38999/26KJ24SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26KJ24SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26KJ24SN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER