D38999/26KJ24PN
Mfr.Part #
D38999/26KJ24PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26KJ24PN
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
24
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Passivated
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
Published :
2006
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Current Rating :
23A
Packaging :
Bulk
Body Material :
Stainless Steel
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
Plating :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
DIN Conformance :
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
25-24
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
24
Ratings :
Environment Resistant
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Datasheets
D38999/26KJ24PN
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26KJ24PN Overview
D38999/26KJ24PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ24PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ24PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER