D38999/26KJ24HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26KJ24HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26KJ24HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
12
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Passivated
Orientation :
E
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
24
Shell Material :
Stainless Steel
Datasheets
D38999/26KJ24HE
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
D38999/26KJ24HE Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 12 pins are available.In many ways, its Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/26KJ24HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ24HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ24HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER