D38999/26KJ24AC
Mfr.Part #
D38999/26KJ24AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Orientation :
C
Filter Feature :
No
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
J
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Passivated
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Male
Housing Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
12
Total Number of Contacts :
24
Datasheets
D38999/26KJ24AC
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26KJ24AC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking is maintained.Devices with 12 pins are available.
D38999/26KJ24AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ24AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ24AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT