D38999/26KJ24AA
Mfr.Part #
D38999/26KJ24AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Filter Feature :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
24
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Number of Pins :
12
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Number of Positions :
24
Gender :
Male
Shell Finish :
Passivated
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Contact Size :
Feature :
Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
HTS Code :
Connector Type :
Plug Housing
Published :
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26KJ24AA
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26KJ24AA Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking is maintained.The device is equipped with 12 pins.
D38999/26KJ24AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26KJ24AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26KJ24AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT