D38999/20WJ46SN
Mfr.Part #
D38999/20WJ46SN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 46POS CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
yes
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
46
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Current Rating :
45A
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WJ46SN
D38999/20WJ46SN Overview
D38999/20WJ46SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER