D38999/20WJ46SCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46SCL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WJ46SCL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
J
Number of Pins :
46
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Published :
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Datasheets
D38999/20WJ46SCL
D38999/20WJ46SC-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 46 pins on the device.
D38999/20WJ46SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT