D38999/20WJ46SC
Mfr.Part #
D38999/20WJ46SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Contacts :
46
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
yes
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
31.5mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Body Plating :
Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Aluminum
Depth :
46.4mm
Published :
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WJ46SC
D38999/20WJ46SC Overview
D38999/20WJ46SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER