D38999/20WJ46SAL
Mfr.Part #
D38999/20WJ46SAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Contact Shape :
Circular
Flange
Contact Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WJ46SAL
D38999/20WJ46SA-LC Overview
D38999/20WJ46SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT