D38999/20WJ46PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
yes
Total Number of Contacts :
46
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
N (Normal)
Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
45A
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WJ46PN
D38999/20WJ46PN Overview
D38999/20WJ46PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER