D38999/20WJ46PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Gender :
Male
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
45A
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
yes
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Total Number of Contacts :
46
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20WJ46PN
D38999/20WJ46PN Overview
D38999/20WJ46PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER