D38999/20WJ46PD
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Threaded
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
Bulk
Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Depth :
46.4mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
yes
Shell Size - Insert :
25-46
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Published :
2006
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
Length :
32.77mm
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
Pbfree Code :
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/20WJ46PD
D38999/20WJ46PD Overview
D38999/20WJ46PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER