D38999/20WJ46PCL
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
46 (44 + 2 Coax)
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
46
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
MIL Conformance :
yes
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WJ46PCL
D38999/20WJ46PCL Overview
D38999/20WJ46PCL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46PCL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46PCL Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT