D38999/20WJ46PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Number of Pins :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Flange
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
D38999/20WJ46PC-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 46 pins.
D38999/20WJ46PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT