D38999/20WJ46PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Pins :
46
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Published :
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
D38999/20WJ46PC-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 46 pins.
D38999/20WJ46PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT