D38999/20WJ46PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Mixed Contacts :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Shell Size, MIL :
J
Number of Pins :
46
Orientation :
C
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2005
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
25-46
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
46
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WJ46PC
D38999/20WJ46PC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 46 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WJ46PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER