D38999/20WJ46PB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
J
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Aluminum
D38999/20WJ46PB-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 46 pins are available on the device.
D38999/20WJ46PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT