D38999/20WJ46PB
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PB
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
25-46
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Threaded
Total Number of Contacts :
46
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Aluminum
Color :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
HTS Code :
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
46
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WJ46PB
D38999/20WJ46PB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 46 pins.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
D38999/20WJ46PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER