D38999/20WJ46PAL
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PAL
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Contact Type :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
46
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WJ46PAL
D38999/20WJ46PAL Overview
D38999/20WJ46PAL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46PAL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46PAL Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT