D38999/20WJ46PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A 45A
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
45A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
25-46
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
46
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
yes
Shell Size, MIL :
J
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20WJ46PA
D38999/20WJ46PA Overview
D38999/20WJ46PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER