D38999/20WJ46BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
J
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
No
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
46
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
25-46
Shell Finish :
Cadmium
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WJ46BB
D38999/20WJ46BB Overview
D38999/20WJ46BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46BB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT