D38999/20WJ46BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46BB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Flanges, Panel
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Orientation :
B
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-46
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
46
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Datasheets
D38999/20WJ46BB
D38999/20WJ46BB Overview
D38999/20WJ46BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ46BB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ46BB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT