D38999/20WJ46BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size, MIL :
J
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
46
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
46
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Filter Feature :
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Datasheets
D38999/20WJ46BA
D38999/20WJ46BA Overview
D38999/20WJ46BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT