D38999/20WJ46BA
Mfr.Part #
D38999/20WJ46BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 46POS PNL MT
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
46
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Published :
2011
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
25-46
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Shell Size, MIL :
J
Non-RoHS Compliant
Type :
For Female Sockets
Number of Pins :
46
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Cadmium
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WJ46BA
D38999/20WJ46BA Overview
D38999/20WJ46BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT