D38999/20WJ46AN
Mfr.Part #
D38999/20WJ46AN
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Published :
Contact Material :
Copper
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
46
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
Datasheets
D38999/20WJ46AN
D38999/20WJ46AN Overview
D38999/20WJ46AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46AN Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT