D38999/20WJ46AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ46AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 46POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Contacts :
46
Shell Size, MIL :
J
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WJ46AN
D38999/20WJ46AN Overview
D38999/20WJ46AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT