D38999/20WJ46AC
Mfr.Part #
D38999/20WJ46AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 46POS PNL MT
Circular Connector Housings
Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Total Number of Contacts :
46
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
46
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Published :
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WJ46AC
D38999/20WJ46AC Overview
D38999/20WJ46AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WJ46AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WJ46AC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT