D38999/20WJ43SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
25-43
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
43
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
43
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20WJ43SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ43SE Overview
D38999/20WJ43SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER