D38999/20WJ43SE
Mfr.Part #
D38999/20WJ43SE
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
43
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
13A
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
43
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
E
Bulk
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WJ43SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WJ43SE Overview
D38999/20WJ43SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WJ43SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WJ43SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    851 USB CABLE
  • Souriau-Sunbank by Eaton
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER